Patologie mięśnia sercowego
Patologie mięśnia sercowego (kardiomiopatie) są bardzo zróżnicowaną pod względem etiologii grupą chorób mięśnia sercowego. Patologie mięśnia sercowego są związane z jego dysfunkcją, która prowadzi do przerostu bądź rozstrzeni jego komór, co w efekcie końcowym skutkuje zgonem z przyczyn sercowo-naczyniowych lub postępującą niewydolnością serca.
Postępująca niewydolność serca jest nieodzownie związana z ograniczeniem aktywności życiowej chorego. Do najczęstszych przyczyn kardiomiopatii należą uwarunkowania genetyczne, ale również mogą one być objawem innych chorób.
Patologie mięśnia sercowego – kardiomiopatia przerostowa
Kardiomiopatia przerostowa objawia się nienaturalnym, niesymetrycznie przerośniętym mięśniem sercowym, zaburzającym przepływ krwi do aorty. Kardiomiopatia przerostowa może ujawnić się w trakcie całego życia. Kardiomiopatia przerostowa u większości nie prowadzi do śmierci, jest jednak najczęstszą przyczyną nagłej śmierci u osób poniżej 35. roku życia (szczególnie u sportowców).
Kardiomiopatię przerostową diagnozuje się za pomocą badań diagnostycznych, jakimi są: echokardiografia, rzadziej MRI serca. Objawami kardiomiopatii przerostowej mogą być:
- nagłe zatrzymanie krążenia w mechanizmie migotania komór
- duszność wysiłkowa oraz typu orhopnoë
- bóle dławicowe
- zawroty głowy
- utraty przytomności
- i stany przedomdleniowe
Leczenie uzależnione jest od rodzaju i stopnia nasilenia występujących objawów:
- wszczepienie kardiowertera-defibrylatora (ryzyko nagłego zgonu sercowego)
- kardiowersja/kontrola częstości rytmu i leczenie przeciwkrzepliwe (migotanie przedsionków)
- beta-bloker/werapamil/dizpopiramid (niewydolność serca)
- stymulacja dwujamowa (celem prowadzenia agresywnej farmakoterapii)
- przeszczep serca (końcowe stadia)
Patologie mięśnia sercowego – arytmogenna dysplazja prawej komory (ARVC)
Arytmogenna dysplazja prawej komory oznacza proces postępującego zanikania komórek mięśnia sercowego, które zostają zastąpione tkanką łączną i tłuszczową – rozpoczyna się on w warstwie podwsierdziowej prawej komory serca, szerząc się w kierunku wsierdzia. Może prowadzić do zajęcia lewej komory (50% osób), a także – przegrody międzykomorowej (20% osób). Arytmogenna dysplazja prawej komory jest chorobą o podłożu genetycznym (często występuje rodzinnie) i przez długi okres przebiega bezobjawowo. Objawami mogą być:
- utraty przytomności
- napady kołatania serca (zwykle podczas wysiłku)
- objawy niewydolności serca (rzadziej)
- nagła śmierć sercowa (7-12% – szczególnie młodzi sportowcy)
Postawienie prawidłowej diagnozy jest bardzo trudne, mimo wykonania szczegółowych badań: EKG, ECHO serca, MR, Holter, próba wysiłkowa, biopsja mięśnia sercowego (bardzo rzadko). Leczenie jest wyłącznie objawowe (zaburzenia rytmu), ablacja miejsc arytmogennych (przy braku skuteczności farmakoterapii), wszczepienie kardiowertera-defibrylatora (u chorych największego ryzyka).
Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych jest po Twojej stronie!
Jeżeli podejrzewasz błąd medyczny, niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Zapewnimy Ci bezpłatną poradę z zakresu prawa medycznego. Pamiętaj, masz tylko 3 lata na to, aby dochodzić swoich praw. Czas biegnie szybko, nie odkładaj tego na ostatnią chwilę. Zgłoś się już dziś, zanim Twoje roszczenie przepadnie.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl