odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

sepsa u noworodkaPosocznica u noworodka – czym jest posocznica?

Posocznica (inaczej sepsa) to uogólniona reakcja organizmu na zakażenie. Jest to zatem stan uogólnionej odpowiedzi zapalnej w przebiegu potwierdzonego lub podejrzewanego zakażenia. Ma zazwyczaj gwałtowny przebieg, często jest trudna do zdiagnozowania i nawet w kilka godzin może doprowadzić do śmierci.

Posocznica u noworodka spowodowana jest najczęściej brakiem antybiotykoterapii mimo ewidentnych wskazań czy też zbyt długim odpływaniem płynu owodniowego. Należy pamiętać, że każda infekcja może być ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia noworodka, dlatego jeżeli wyniki badań są nieprawidłowe czy też niepokojące, należy pogłębić diagnostykę. Z pewnością posocznicy nie wolno bagatelizować.

Najbardziej zagrożone są wcześniaki, noworodki urodzone z niską masą ciała oraz z zakażeniem.

bezpłatna konsultacja prawna

Sepsa u noworodka skutki

Posocznica jest niewątpliwie poważnym stanem. W ciężkim przebiegu sepsy może dojść do uszkodzenia narządów czy też wstrząsu. Sepsa może spowodować postępującą niewydolność narządów, a nawet śmierć.

Powikłania, które mogą wystąpić w przebiegu sepsy, dotyczą przede wszystkim niedojrzałych narządów noworodka. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się one dla mózgu. Posocznica u noworodka zasadniczo obarczona jest dosyć dużą śmiertelnością, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Oczywiście nie ma skutecznych metod czy sposobów, które wykluczyłyby ryzyko wystąpienia sepsy, jednak z pewnością można je zminimalizować. Bez wątpienia podstawą jest zachowanie higieny i niedopuszczenie, by dziecko miało kontakt z osobami chorymi.

Inne możliwe skutki sepsy to w szczególności:

  • zaburzenia regulacji u niemowląt
  • uszkodzenie tkanek
  • rozsiane niszczenie naczyń włosowatych
  • upośledzenie czynności tkanek
  • dysfunkcja narządów

zadzwoń teraz

Posocznica u noworodka – postępowanie

 W przypadku sepsy u noworodka niezwykle ważna jest szybkość działania i podjęcie odpowiednich kroków oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Leczenie sepsy zależy od ciężkości stanu klinicznego, rodzaju bakterii, a także stopnia dojrzałości pacjenta. Polega ono jednak przede wszystkim na wdrożeniu antybiotykoterapii. Niezwykle istotne jest również ustalenie drobnoustroju, który spowodował sepsę. Odbywa się to na podstawie wyniku badania posiewu krwi.

Co najważniejsze, lekarze nie powinni dopuścić do zakażenia u noworodka, wdrażając odpowiednie procedury medyczne już w czasie porodu. W przypadku, bowiem, infekcji u matki, istnieje ryzyko przeniesienia bakterii do organizmu dziecka podczas porodu.

Pomoc Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych?

Podejrzewasz, że doszło do błędu lekarza podczas porodu lub zaraz po nim, w wyniku czego ucierpiało Twoje dziecko? Zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych!

Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczną!

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl