odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Śmierć noworodka przy porodziekaŚmierć noworodka przy porodzieka – jak wygląda statystyki?

Niektóre dzieci umierają jeszcze w łonie matki. Inne, zaledwie kilka chwil po narodzinach. Nie ma wątpliwości, że śmierć nowonarodzonego dziecka to największa tragedia, jaka może spotkać rodziców i cały czas dochodzi do niej zbyt często.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2017 roku doszło w Polsce do 1600 zgonów noworodków i aż 70% sytuacji dotyczyło żywotów zakończonych jeszcze w pierwszym miesiącu po porodzie.

Z jednej strony widać tendencje spadkową w porównaniu z poprzednimi latami, ale z drugiej, ten odsetek w dalszym ciągu jest zadziwiająco wysoki. Dlatego Polska wciąż niezwykle blado wypada na tle Włoch, Szwecji, Finlandii czy Islandii.

bezpłatna konsultacja prawna

Śmierć noworodka przy porodzie – dlaczego dochodzi do zgonu?

Zdaniem GUS-u, te przykre wydarzenia są zazwyczaj powodowane przez choroby pojawiające się jeszcze w trakcie ciąży, ewentualnie kilka dni po przyjściu malca na świat.

Wrodzone wady rozwojowe stanowią tutaj niemal połowę, a reszta najważniejszych czynników rozkłada się na groźne infekcje czy urazy okołoporodowe.

Śmierć noworodka przy porodzie, a umieralność matek

Niestety, na porodówkach umierają nie tylko dzieci. Na podstawie badań Światowej Organizacji Zdrowia wiadomo, że każdego roku przy rozwiązaniach ginie co najmniej 300 tysięcy kobiet. Przyczyny bywają różnorakie, ale najczęstsze z nich to: wystąpienie krwotoków, zakażeń czy zatorów.

Najwięcej takich spraw notuje się na Czarnym Lądzie: w Somalii i Czadzie. Trudno ocenić ile takich traumatycznych wydarzeń miało miejsce nad Wisłą, gdyż nie prowadzi się takich statystyk.

zadzwoń teraz

Śmierć noworodka przy porodzie – gdzie szukać pomocy?

Utrata długo oczekiwanego dziecka przynosi traumę dla całej rodziny. Trudny do opisania ból zostaje jeszcze spotęgowany, gdy zachodzi podejrzenie wystąpienia błędu okołoporodowego.

Może on mieć różne podłoże: lekarz zwlekał z przeprowadzeniem cesarskiego cięcia, zbagatelizował zgłaszane przez pacjentkę słabsze ruchy płodu, czy niewłaściwie odczytał zapis KTG.

Jeśli podejrzewasz, że miał miejsce błąd medyczny i w ostatecznym rozrachunku przyniósł śmierć Twojego maleństwa, to niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych.

Zapewnimy Ci bezpłatną analizę dokumentacji porodowej, a następnie wskażemy w jaki sposób możesz dochodzić sprawiedliwości.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl