odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Śmierć przy porodzieŚmierć przy porodzie

Dzielimy się z Wami historią naszych klientów. Rodzina zmarłej wyraziła zgodę na opisanie zanonimizowanej historii swojej córki:

Anna nie przeżyła przerażających narodzin swojego dziecka w 2018 roku.

Podczas pierwszej ciąży Anny pod koniec trzeciego trymestru wystąpił problem z łożyskiem – narządem, który dostarcza składniki odżywcze rozwijającemu się płodowi. Kobieta stracił większość płynu owodniowego i konieczne było wykonanie pilnego cięcia cesarskiego w celu ratowania zdrowia i życia zarówno matki jak i dziecka. Siedem lat i kilka poronień później znów była w ciąży. „Była szczęśliwa i przerażona”, powiedziała jej matka, Maria. „Mówiła mi, że się boi”.

Anna była pełną życia młodą mamą tak opisała swoją 30-letnią córkę Maria. Pracowała jako ekspedientka w sieciowym sklepie spożywczym, a wieczorami dorabiała jako manikiurzystka, aby zapewnić swojej rodzinie godne życie. W drugiej ciąży nie miała prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, ale regularnie uczęszczał do lekarza w pobliskiej przychodni.   Pod koniec dziewiątego miesiąca wizyty Anny u lekarza i na izbie przyjęć stawały się coraz częstsze. „Zaczęła krwawić, pojawiły się ból pleców i ból brzucha” – opowiada jej mama. „Mówiła mi, że nie czuje się dobrze”. Anna martwiła się, że jej łożysko znów zawodzi. Ale lekarze i pielęgniarki, którzy ją badali, zawsze wysyłali ją do domu i  nie zlecali pogłębionej diagnostyki mówiąc, że nie dziej się nic niepokojącego.

bezpłatna porada prawna

W niedzielę, 1 stycznia rano, Annę z domu zabrała karetka.

Kiedy jej mama przybyła do szpitala, córka przechodziła kolejną operacje położniczą – cięcie cesarskie. U Anny ponownie doszło do uszkodzenia łożyska – narząd oderwał się od ścian macicy i spowodowały poważne krwawienie. Jej nowonarodzona córka miała zapadnięte płuco, a Anna była tak chora, że ​​ledwie mogła spojrzeć na dziecko.

Po kilku godzinach zdawała się powoli wracać do siebie. Kiedy Maria poszła zrobić zdjęcie dziecku, by pokazać je córce, Anna wysłała do niej SMS-a: „Więcej krwi”. Kiedy Maria pośpiesznie wracała na oddział położniczy z neonatologii Annę zabierano właśnie na kolejna operację z powodu obfitego krwotoku.  Anna jedynie wyszeptała: „Mamo, nie zamierzam umierać …”

Zmarła 36 godzin później w wyniku krwotoku po porodowego. Osierociła 2 dzieci: ośmino letniego syna Michała i nowonarodzona córkę Amelkę.

Śmierć przy porodzie – zapobieganie

Tragedia takim jak ta można zapobiec.

Odklejenie kosmówki ( odklejenie łożyska ), jeśli jest przedwczesne, stanowi bardzo poważne zagrożenie zarówno dla życia dziecka, jak i rodzącej. Najważniejsze jest właściwe nadzorowanie ciąży i wykonywanie badań USG monitorujących stan łożyska. W szczególności u kobiet, u których podczas wcześniejszej ciąży wystąpił podobne problemy. Zarówno lekarz prowadzący ciążę jak i lekarze w szpitalu winni mieć zawsze wzgląd na prawidłowo przeprowadzony wywiad położniczy i brać pod uwagę wszystkie możliwe obciążenia, które mogą negatywnie wpłynąć na obecny stan zdrowia ciężarnej oraz jej nienarodzonego dziecka.

zadzwoń teraz

Śmierć przy porodzie – gdzie szukać pomocy?

Jeśli podczas ciąży nastąpiło odklejenie łożyska, a rodząca nie otrzymała na czas odpowiedniej pomocy medycznej, najbliżsi mogą domagać się zadośćuczynienie oraz odszkodowania.

W Krajowym Rejestrze Osób Poszkodowanych znajdziesz prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w dziedzinie błędów medycznych, zwłaszcza błędów przy porodzie. Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczna dotycząca zdarzenia i wskażemy, w jaki sposób możesz dochodzić sprawiedliwości od lekarza i szpitala.

bezpłatna konsultacja prawna

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl