odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Udostępnienie dokumentacji medycznej po śmierciUdostępnienie dokumentacji medycznej po śmierci

Udostępnienie dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta może sprawić wiele trudności. Niestety, szpitale nie ułatwiają dostępu do dokumentów – szczególnie, gdy popełniono błąd medyczny. W takiej sytuacji, placówki medyczne starają się zataić wszelkie informacje związane z leczeniem, ponieważ mogą zostać wykorzystane jako dowód w sprawie o błąd medyczny. Bywa też tak, że dokumentacja medyczna znika z archiwum lub jest fałszowana…

bezpłatna porada prawna

Udostępnienie dokumentacji medycznej po śmierci – poznaj swoje prawa

Kwestię udostępniania dokumentacji medycznej reguluje ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Rozdział 7 ww. ustawy mówi o tym jak wygląda prawo pacjenta do dokumentacji medycznej. Zgodnie z przepisami, dokumentacja medyczna po śmierci pacjenta może zostać udostępniona osobie upoważnionej przez zmarłego pacjenta, przedstawicielowi ustawowemu oraz osobie bliskiej (pod warunkiem, że osoba zmarła nie wyraziła sprzeciwu za życia).

Udostępnienie dokumentacji medycznej po śmierci – kiedy problem rozstrzyga sąd

Sprawa udostępnienia dokumentacji medycznej trafi do sądu, gdy:

  • wystąpi spór pomiędzy osobami bliskimi o udostępnienie dokumentacji medycznej (wówczas odbędzie się postępowanie nieprocesowe na wniosek osoby bliskiej lub osoby wykonującej zawód medyczny)
  • wystąpią wątpliwości, czy osoba występująca o udostępnienie dokumentacji lub sprzeciwiająca się jej udostępnieniu jest osobą bliską (wówczas odbędzie się postępowanie nieprocesowe na wniosek osoby wykonującej zawód medyczny)

zadzwoń teraz

Dokumentacja medyczna jest kluczowym dowodem w sprawie o błąd medyczny

Pamiętaj o tym, że dokumentacja jest kluczowym dowodem w sprawach o błąd medyczny. Dlatego też, dochodzenie roszczeń należy rozpocząć od złożenia odpowiedniego wniosku o pełną dokumentację medyczną z przebiegu leczenia. Dopiero na tej podstawie można ocenić, czy doszło do błędu. Jeżeli szpital utrudnia Ci uzyskanie dokumentacji medycznej, możesz zwrócić się o pomoc do Rzecznika Praw Pacjenta.

Analiza dokumentacji medycznej

Jeżeli podejrzewasz, że lekarz popełnił błąd, niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Przeanalizujemy dokumentację medyczną, aby ocenić szanse na wygranie procesu. Zadzwoń 722 080 080 i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji prawnej.

bezpłatna konsultacja prawna

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl