Uszkodzenie splotu ramiennego
Najczęstszym powikłaniem dystocji barkowej u płodu jest złamanie obojczyka, złamania kości ramieniowej, porażenie, uszkodzenie splotu ramiennego.
Jeżeli podejrzewasz, że uszkodzenie okołoporodowe Twojego dziecka jest wynikiem niedbałej opieki medycznej skontaktuj się z nami. Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych ma doświadczenia w prowadzeniu trudnych spraw związanych z uszkodzenie splotu ramiennego, na terenie całego kraju.
Przyczyny uszkodzenie splotu ramiennego to:
- Zastosowanie kleszczy i / lub narzędzi do ekstrakcji próżniowej podczas dostarczania
- Duży rozmiar niemowląt
- Mały rozmiar matki
- Nadmierny przyrost masy ciała matki
- Drugi etap porodu trwający ponad godzinę
- Niemowlęta o wysokiej masie urodzeniowej
- Niemowlęta w pozycji pośladkowych
- matczyna otyłość
Uszkodzenie splotu ramiennego jest jednym z najbardziej popularnych typów urazów porodowych występujące u tysiące dzieci każdego roku.
Uszkodzenie splotu ramiennego jest uszkodzeniem nerwów. Nerwy te sterują ruchem barku, ramion, dłoni i palców. Oznaki i objawy uszkodzenia splotu ramiennego to wiotka ręka, brak kontroli mięśni ramienia, dłoni i nadgarstka, brak czucia ramienia lub samej dłoni.
Rodzaje i typy uszkodzenia splotu ramiennego
W zależności od umiejscowienia uszkodzenia wyróżnia się cztery typy:
- porażenie górne ( typ Erba) dotyczy poziomu C5, C6 (występuje w ok. 60%)- jest to uszkodzenie pnia górnego, który odpowiada za ruchy górnej części ręki tj. barku i łokci
- porażenie dolne ( typ Dejerine-Klumpkego) uszkodzenie na poziomie C8-Th1 (występuje najrzadziej w ok. 5%)- jest to uszkodzenie pnia dolnego, który odpowiada za dolna część ręki tj. dłoni i nadgarstka. Przy tym typie uszkodzenia zwykle występuje tzw. Zespół Hornera. Jednym z objawów zespołu Hornera jest zwężona powieka.
- porażenie całkowite ( typ Erba- Duchenne’a-Klumpkego) uszkodzenie całego splotu na poziomie od C5- Th1. Jest to również często występujące uszkodzenie całkowite. Statystyki podają, że jest to najcięższe uszkodzenie i rokowania są złe, zwłaszcza odzyskania sprawności dłoni. Przy tym typie towarzyszy znaczne skrócenie i pomniejszenie ręki i dłoni.
- porażenie środkowe (typ Duchenne’a) bardzo rzadko występujące samodzielnie dotyczy nerwu z poziomu C7.
Wyróżnia się cztery rodzaje uszkodzenia nerwów:
- wyrwanie nerwu z rdzenia kręgowego ( avulsion). Najbardziej poważne uszkodzenie. Podjęcie leczenia jest konieczne. Słabe rokowania.
- przerwanie nerwu, ale już poza rdzeniem kręgowym ( rupture). Zarówno przy wyrwaniu z rdzenia kręgowego i przerwaniu nerwów może wystąpić zespół Hornera – opadająca powieka. Ten typ uszkodzenia wymaga podjęcia leczenia chirurgicznego.
- utworzenie się tkanki bliznowatej wokół uszkodzonego nerwu ( neuroma ), która uciskając uniemożliwia przesyłanie bodźców ruchowych do mięśnia. Ten typ uszkodzenia może wymagać operacji, aby przywrócić funkcję ręki.
- rozciągnięcie nerwu bez jego przerwania( neurapraxia). Jest to najczęstszy i najlżejszy rodzaj uszkodzenia splotu ramiennego. Istnieje szansa na powrót funkcji ręki samoistnie.
Gdzie szukać pomocy?
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej zawodowego pełnomocnika procesowego skontaktuj się z nami. Dysponujemy doświadczeniem potrzebnym do zrozumienia skomplikowanych zagadnień medycznych. Nasi Prawnicy posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, w tym zwłaszcza związanych z błędami okołoporodowymi.
Rozumiemy jak olbrzymia odpowiedzialność ciąży na naszych barkach, gdy prowadzone jest dochodzenia w sprawie urazu okołoporodowego. Zdrowie i dobro Twojego dziecka są najważniejsze dlatego będziemy Cię wspierać, na każdym etapie postępowania agresywnie walcząc o lepszą przyszłość dla Twojego dziecka.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl