odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Uszkodzenie splotu ramiennego przy porodzieUszkodzenie splotu ramiennego przy porodzie

Uszkodzenie splotu ramiennego przy porodzie jest rodzajem uszkodzenia nerwów. Głównymi objawami są:

  • brak kontroli mięśnia ramienia, dłoni i nadgarstka
  • brak czucia ramienia lub dłoni

Wyróżnia się następujące rodzaje uszkodzenia nerwów:

  • rozciągnięcie nerwu bez jego uszkodzenia
  • przerwanie nerwu poza rdzeniem kręgowym
  • utworzenie się tkanki bliznowatej wokół uszkodzonego nerwu
  • wyrwanie nerwu z rdzenia kręgowego

bezpłatna konsultacja prawna

Uszkodzenie splotu ramiennego przy porodzie jednym z najczęstszych powikłań okołoporodowych

Uszkodzenie splotu ramiennego może być wynikiem urazu mechanicznego podczas porodu lub wypadku, np. komunikacyjnego. Okołoporodowe uszkodzenie jest jednym z częstszych powikłań spowodowanych próbą wydostania dziecka, u którego wystąpiło zaklinowanie barków po urodzeniu się główki. Sytuacja ta występuje dość często i nosi miano ,,dystocji barkowej”.

Uszkodzenie splotu ramiennego przy porodzie – co to takiego?

Splot ramienny to grupa włókien nerwowych, które biegną od kręgosłupa do ramion. Jego uszkodzenie u noworodka następuje na dolnej wysokości. Najczęstszą przyczyną tego typu uszkodzenia jest nadmierne rozciągnięcie tego obszaru i przyłożenie za dużej siły do niego podczas porodu.

Zazwyczaj wiąże się to z trudnym porodem, w trakcie którego konieczne było zastosowanie kleszczy lub próżnociągu. Innymi przyczynami są również:

  • położenie miednicowe płodu
  • cukrzyca ciążowa
  • makrosomia
  • niedorozwój mięśni szyi

Dystocja barkowa jest częstym powikłaniem porodu

Dystocja barkowa (główka dziecka wyszła już na zewnątrz, ale jego bark jest zaklinowany w miednicy matki) może wystąpić także przy porodzie klasycznym – gdzie nie są używane kleszcze, jeżeli lekarz wywrze zbyt duży nacisk na dziecko. W celu zakończenia porodu, by nie dopuścić do uduszenia noworodka, lekarz zwykle próbuje pociągnąć ramię dziecka z nadmierną siłą. Prowadzi to często do rozciągnięcia, naderwania, a nawet zerwania włókien nerwowych splotu ramiennego.

zadzwoń teraz

Uszkodzenie splotu ramiennego przy porodzie – jak wygląda leczenie?

Leczenie w dużym stopniu zależy od stopnia ciężkości uszkodzenia i jego rodzaju. Niekiedy pomaga fizjoterapia, w niektórych przypadkach natomiast konieczne jest leczenie farmakologiczne, a nawet interwencja chirurgiczna, która polega na przeszczepie nerwów. W tej procedurze chirurg pobiera zdrowy  nerw z mięśnia mniej używanego i przeszczepia go w miejsce uszkodzonego nerwu.

Należy podkreślić, że przeszczep powinno się wykonać nie później niż 3 miesiące od wystąpienia urazu. Lekarze najczęściej czekają z podjęciem decyzji o leczeniu, aby sprawdzić czy następuje samoistna poprawa. Podczas tego okresu wskazana jest fizjoterapia. Jej celem jest pomoc noworodkowi w rozwinięciu mięśni w okolicach uszkodzonego obszaru , tak aby mógł w przyszłości w pełni używać ramienia, ręki i/lub nadgarstka. Fizjoterapię można stosować bez leczenia chirurgicznego, jednak już po operacji jest ona niezbędna. Leki stosowane w leczeniu uszkodzeń splotu ramiennego to przede wszystkim środki przeciwbólowe oraz rozluźniające mięśnie. 

Uszkodzenie splotu ramiennego – czy powrót do pełnej sprawności jest możliwy?

Warto mieć świadomość, że większość noworodków wraca do pełni zdrowia po uszkodzeniu splotu ramiennego! Niezwykle ważna jest odpowiednia fizjoterapia i szybkie podjęcie leczenia. W większości przypadków (ok. 70%) samoistna regeneracja nerwów połączona z fizjoterapią daje bardzo dobre efekty – całkowity lub prawie całkowity powrót funkcji kończyny. Duże znaczenie ma tutaj systematyczna rehabilitacja.

Trzeba jednak pamiętać, że im cięższy uraz, tym mniejsza szansa na pełne wyleczenie. Według Nowojorskiego Uniwersytetu Medycznego, odsetek pacjentów z ciężkim uszkodzeniem splotu ramiennego, którzy w pełni wracają do zdrowia po operacji to około 50%. W przypadku lekkich uszkodzeń – wymagających jednak operacji –  odsetek ten wynosi nawet 90%.

Uszkodzenie splotu ramiennego przy porodzie – czy lekarz popełnił błąd?

Jeśli uważasz, że w Twoim przypadku zawinił personel medyczny i spowodowało to ciężki uszczerbek na zdrowiu Twojego dziecka, to jak najszybciej powinnaś zaufać odpowiednim ekspertom.

W Krajowym Rejestrze Osób Poszkodowanych znajdziesz prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w aspekcie błędów medycznych, a zwłaszcza błędów okołoporodowych.

Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją dokumentację i wskażemy w jaki sposób możesz dochodzić sprawiedliwości!

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl