Zapalenie błon płodowych – przyczyny
Zapaleniem błon płodowych nazywany jest stan zapalny, obejmujący swoim zasięgiem owodnię i kosmówkę. Zmiana flory bakteryjnej doprowadza do zakażenia pochwy, które następnie przenosi się na szyjkę macicy oraz błony i wody płodowe.
Do najczęstszych źródeł zaliczane jest zarażenie drobnoustrojami: ureaplasma urealyticum, mycoplasma pneumoniae i gardnerella vaginalis. Jednakże, infekcję mogą wywołać również różyczka, opryszczka czy kiła.
Zapalenie błon płodowych – objawy
Bardzo często zapalenie błon płodowych przebiega niemal bezobjawowo, a symptomy są widoczne dopiero, gdy przybiera już bardzo zaawansowaną fazę. Wówczas obserwowane są: gorączka, potliwość na całym ciele, przyśpieszona akcja serca. W badaniu krwi lekarze zauważą zaś podwyższony poziom leukocytów, co tylko potwierdzi ich przypuszczenia.
Zapalenie błon płodowych – skutki uboczne
Niezwykle ważne, aby odpowiednia diagnoza została postawiona jak najszybciej. W przeciwnym razie, pojawi się poważne zagrożenie dla zdrowia noworodka. Chodzi głównie o:
- niedotlenienie płodu
- obrzęk płodu
- ograniczenie wzrostu wewnątrzmacicznego
- przedwczesne pęknięcie błon płodowych
- przedwczesny poród
- problemy z oddychaniem
- zapalenie opon mózgowych
- encefalopatia
- mózgowe porażenie dziecięce
- czy sepsa
Dlatego, gdy pojawią się pierwsze symptomy zapalenia błon płodowych, personel medyczny powinien rozpocząć baczną obserwację zarówno dziecka, jak i przyszłej matki. Wskazane jest także jak najwcześniejsze odebranie porodu, oraz zastosowanie antybiotykoterapii. Jeżeli medycy wdrożą odpowiednie leczenie i zachowają wszystkie standardy opieki okołoporodowej, to z pewnością uda się uniknąć dalszych, przykrych konsekwencji.
Zapalenie błon płodowych – gdzie szukać pomocy?
Czasami dzieje się jednak zupełnie inaczej. Nieostrożność czy zaniedbanie ze strony presonelu medycznego doprowadzają do stałego uszczerbku na zdrowiu. Gdy dochodzi do przykrego w skutkach błedu medycznego pojawia się złość, rozpacz i emocje trudne do wyrażenia. W takiej sytuacji należy sobie postawić podstawowe pytanie: czy personel medyczny rzeczywiście postępował zgodnie z określonymi procedurami i aktualna wiedzą medyczną?
Jeżeli podejrzewasz, że doszło do błędu lekarskiego nie zwlekaj – zgłoś się już dziś do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Zasługujesz na sprawiedliwość, a my zrobimy wszystko, aby dać Twojemu maleństwu szansę na nieprzerwaną opiekę medyczną i rehabilitację na najwyższym poziomie.
Już dziś wykonaj pierwszy krok i zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych, a uzyskasz informacje na temat tego jak zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka i w jaki sposób uzyskać dokumentację medyczną.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl