Zwrotu jakich kosztów związanych z wypadkiem drogowym może domagać się poszkodowany?
Na podstawie obserwacji organów orzekających o zwrocie kosztów leczenia i rehabilitacji, można wyszczególnić następujący katalog czynności, za które można uzyskać zwrot.
- leki – kategoria najbardziej ogólna obejmująca wszystkie rodzaje preparatów, dzięki którym poszkodowany może powrócić do zdrowia
- Protezy i sprzęt ortopedyczny, kule, usztywniacze, gorsety
- Okulary, aparat słuchowy
- wizyty u wybitnych specjalistów
- opieka osoby trzeciej konieczna do zapewnienia odpowiedniego funkcjonowania poszkodowanego
- wydatki na transport poszkodowanego do miejsca leczenia, wizyt lekarskich, rehabilitacji
- koszty przystosowania mieszkania do potrzeb poszkodowanego: materace odleżynowe, specjalistyczne łóżka, podjazd dla wózków inwalidzkich, przystosowanie łazienki do potrzeb niepełnosprawnej osoby
- koszty przygotowania do innego zawodu, jeśli w wyniku wypadku nie można wykonywać dotychczasowego, a także dotychczas poszkodowany nie zdobył innych uprawnień pozwalających mu na zarobkowanie
Kto może wnosić o zwrot kosztów leczenia lub rehabilitacji?
O zwrot kosztów leczenia lub rehabilitacji może wnioskować:
- poszkodowany
- ten, kto koszty poniósł np. rodzina poszkodowanego, a więc również w przypadku śmierci pokrzywdzonego
O czym warto pamiętać przy staraniu się o zwrot kosztów leczenia?
Od początku leczenia bądź rehabilitacji, a więc od pierwszej wizyty u specjalisty, za którą zapłaciliśmy z własnej kieszeni, należy zbierać pełną dokumentację. Odtworzenie wydatków na wszystkie wizyty, lekarstwa, specjalistyczny sprzęt może przysporzyć wiele problemów, a więc najlepiej nie odkładać tego na później. Należy pamiętać, że zebrana dokumentacja poniesionych kosztów jest podstawą ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów leczenia lub rehabilitacji. Tak więc warto zbierać wszystkie rachunki, paragony za lekarstwa, taksówkę, faktury, umowy potwierdzające korzystanie z usług osób trzecich.
Podsumowanie
Często nie da się z góry ocenić, za które czynności poszkodowany otrzyma zwrot, a za które nie. Konieczne jest rozpatrzenie konkretnej sprawy i sprawdzenie, czy poniesienie wydatków było zasadne. Jednakże, aby można było ocenić ich zasadność, trzeba udowodnić, że się je w ogóle poniosło. Dlatego tak ważne jest zbieranie wszelkiej dokumentacji, która może na to wskazywać.
Przykład: Kasia jest osobą poszkodowana w wypadku, w którym złamała obie nogi. Aktualnie nogi ma w gipsie, przez co nie może się poruszać. Kasia jest osobą samotną i nie ma nikogo, kto z rodziny mógłby pomóc jej przy wykonywaniu codziennych czynności takich jak mycie głowy czy robienie zakupów spożywczych. Dlatego Kasia podpisuje umowę z panią Haliną, że ta będzie ją odwiedzać dwa razy dziennie na trzy godziny, żeby zająć się domem i pomóc pani Kasi do czasu powrotu do zdrowia. Za godzinę pracy pani Aliny Kasia płaci 20 złotych. Nie ma wątpliwości, że Kasia potrzebuje tego rodzaju pomocy, a zaproponowana przez nią cena nie jest wygórowana. Tak więc jest prawdopodobne, że Kasia otrzyma zwrot poniesionych kosztów.
Gdzie szukać pomocy?
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej zawodowego pełnomocnika procesowego skontaktuj się z nami. Dysponujemy doświadczeniem potrzebnym do zrozumienia skomplikowanych zagadnień związanych z wypadkami. Mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, w tym zwłaszcza związanych z wypadkami komunikacyjnymi. Możemy Ci pomóc uzyskać należne Tobie świadczenia. Wystarczy jeden telefon, aby bezpłatnie skonsultować Twoją historię i ocenić jak możemy Ci pomóc. Nie wahaj się, znamy się na tym. Zadzwoń teraz, a nasi specjaliści otoczą Ciebie i Twoją rodzinę opieką.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl