odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog


Chwyt Kristellera powikłaniaChwyt Kristellera

Chwyt Kristellera to manewr położniczy, stosowany podczas porodu gdy rodzą się główka i barki, który polega na ucisku na dno macicy. Ma on na celu skrócenie drugiego etapu porodu. Pierwsze wzmianki w literaturze fachowej o chwycie pochodzą z 1867 r.

Wykonanie chwytu Kristellera często niesie ze sobą groźne powikłania zarówno dla matki, jak i dziecka. Przez wielu ginekologów i położników nazywany jest brutalnym rękoczynem. Mimo to, przez niektórych lekarzy jest on wciąż stosowany.

Chwyt Kristellera ma zwiększyć skuteczność parcia poprzez gwałtowne podwyższenie ciśnienia wewnątrzmacicznego, co skutkuje skróceniem porodu. Lekarz uciska dno macicy podczas skurczów, co powoduje u rodzącej ogromny ból.

bezpłatna konsultacja prawna

Chwytu Kristellera powikłania

Mimo że chwyt Kristellera ma w swym założeniu pomóc kobiecie i skrócić poród, często wcale go nie skraca, a wręcz powoduje liczne negatywne konsekwencje, takie jak: pęknięcie macicy, uszkodzenie krocza, krwotok, przedwczesne oddzielenie łożyska. U dziecka może natomiast dojść do uszkodzenia splotu ramiennego, wystąpienia dystocji barkowej, czy niedotlenienia. Niestety znane są przypadki, gdzie dziecko po zastosowaniu chwytu Kristellera zmarło z powodu niedotlenienia okołoporodowego, zaś matka z powodu krwawienia.

W 2015 roku dwoje lekarzy z Poznania zostało skazanych za wykonanie manewru w 2009 roku, co doprowadziło do śmierci matki i dziecka.

Chwyt Kristellera, oprócz urazów na ciele, może również prowadzić do przykrych, a niekiedy i traumatycznych doświadczeń i wspomnień. Rodząca, która doświadczyła przy porodzie brutalności, jest bardziej podatna na traumę poporodową, czy depresję.

Mimo, że oficjalni przedstawiciele szpitali i lekarze zaprzeczają jakoby stosowali chwyt Kristellera, doświadczenia pacjentek świadczą  niestety o wciąż dużej popularności tego manewru.

zadzwoń teraz

Chwyt Kristellera zakazany?

Gdzie szukać pomocy, gdy na skutek zastosowania chwytu Kristellera doszło do uszczerbku na zdrowiu?

Jeśli uważasz, że w Twoim przypadku został nieumiejętnie zastosowany chwyt Kristellera i spowodowało to ciężki uszczerbek na zdrowiu Twoim lub Twojego dziecka, jak najszybciej zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych! Znajdziesz tu prawników z wieloletnim doświadczeniem, którzy specjalizują się w błędach okołoporodowych.

Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną i wskażemy w jaki sposób możesz dochodzić sprawiedliwości!

bezpłatna porada

Personel medyczny zastosował chwyt Kristellera?

Skorzystaj z naszej pomocy prawnej! Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl