odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Cesarskie cięcieCesarskie cięcie – wskazania

Cesarskie cięcie (CC) jest poważną operacją brzuszną, polegającą na wydobyciu noworodka oraz łożyska z łona rodzącej. Z zasady cięcie cesarskie powinno być wykonywane tylko wtedy, gdy poród drogami natury jest niemożliwy. Bywa też tak, że cesarka nie zostaje przeprowadzona, mimo że istnieją ku temu wskazania – w takiej sytuacji mamie i dziecku grozi niebezpieczeństwo! Jeśli doświadczyłaś takiej sytuacji i podejrzewasz, że doszło do błędu medycznego, to skorzystaj z pomocy doświadczonego prawnika specjalizującego się w odszkodowaniach za błąd medyczny. W Krajowym Rejestrze Osób Poszkodowanych znajdziesz prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w dziedzinie błędów medycznych, a zwłaszcza błędów przy porodzie.

bezpłatna konsultacja prawna

Cesarskie cięcie – jaki to poród?

Cięcie cesarskie (CC) nazywane jest porodem operacyjnym. Powinno być ono wykonywane tylko wtedy, gdy istnieją ku temu istotne medyczne powody, ponieważ niesie większe ryzyko dla matki i dla dziecka niż poród naturalny. To niebezpieczeństwo jest związane z groźbą wystąpienia poważnych powikłań, takich jak: infekcje, uszkodzenie pęcherza moczowego lub jelit, czy też naczyń krwionośnych w macicy, duża utrata krwi czy zakażenie rany. W przeciwieństwie do tzw. cesarki poród naturalny jest fizjologicznym procesem, który stymuluje procesy adaptacji noworodka do nowych warunków poza ciałem matki. Natomiast dziecko, które nie przeszło przez drogi rodne, może mieć problemy z układem oddechowym i jest bardziej narażone na wystąpienie astmy w przyszłości. Poza tym matka po cesarce dochodzi do pełnej formy przez kilka następnych miesięcy, zaś dolegliwości związane z blizną pooperacyjną mogą się utrzymywać latami, a blizna na macicy może być przyczyną komplikacji w kolejnej ciąży.

zadzwoń teraz

Cesarskie cięcie planowane – dla kogo?

Planowe cięcie cesarskie najczęściej jest przeprowadzane ok. 38 tygodnia ciąży i nie może być wykonywane „na życzenie” ciężarnej, jeśli nie ma ku temu żadnych medycznych wskazań. Do wskazań medycznych ze strony matki do przeprowadzenia planowego CC należą przyczyny:

  • neurologiczne
  • psychiczne (stwierdzona choroba psychiczna)
  • okulistyczne
  • ortopedyczne (np. stan po urazie kości miednicy)
  • kardiologiczne
  • łożysko przodujące

Wskazaniami medycznymi ze strony dziecka do wykonania planowego CC są:

  • nieprawidłowe położenie (inne niż główką w dół)
  • dysproporcja płodowo-miedniczna (tj. gdy dziecko jest za duże w stosunku do miednicy)
  • ciąża wielopłodowa (powyżej 2 płodów)
  • ułożenie bliźniąt w sposób uniemożliwiający poród fizjologiczny

Cesarskie cięcie nieplanowane (nagłe) – kiedy?

Nagłe cięcie cesarskie najczęściej wykonuje się w trakcie trwania porodu lub przed jego rozpoczęciem, kiedy to występuje zagrożenie zdrowia i życia matki oraz rodzącego się dziecka. Wskazaniami medycznymi ze strony matki do przeprowadzenia nagłego CC są:

  • nadciśnienie tętnicze nie poddające się leczeniu farmakologicznemu
  • stan przedrzucawkowy (zespół objawów: ciśnienie tętnicze powyżej 140/90, białkomocz, uogólnione obrzęki, zaburzenia widzenia tzw. „mroczki”, ból głowy oraz w nadbrzuszu)
  • krwawienie z dróg rodnych (objaw odklejania się łożyska)
  • nasilająca się gorączka
  • objawy infekcji
  • brak postępu porodu w 1. okresie (tj. szyjka macicy rozwiera się częściowo lub nie rozwiera się w ogóle, pomimo dynamicznych skurczów macicy)
  • brak postępu w 2  okresie porodu

Natomiast do wskazań medycznych ze strony rodzącego się dziecka do wykonania nagłego CC należą zaburzenia tętna płodu, nieprawidłowe zapisy podczas rejestracji czynności serca płodu i czynności mięśnia macicy tzw. KTG).

Cesarskie cięcie – pomoc z zakresu prawa medycznego

 Jeżeli w Twoim przypadku cięcie cesarskie nie zostało przeprowadzone we właściwy sposób lub nie wykonano go, mimo występujących wskazań i doszło do powstania ciężkiego uszczerbku na Twoim zdrowiu lub zdrowiu Twojego dziecka, to jak najszybciej powinnaś zaufać odpowiednim ekspertom, których znajdziesz w Krajowym Rejestrze Osób Poszkodowanych. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją dokumentację i wskażemy, w jaki sposób możesz dochodzić sprawiedliwości.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl