Encefalopatia niedotleniowo-niedokrwienna noworodka – wczesne następstwa niedotlenienia
Wczesnym następstwem niedotlenienia noworodka są przejściowe, ostre zaburzenia neurologiczne, a zatem encefalopatia niedotleniowo-niedokrwienna (ENN). ENN jest stanem klinicznym, który występuje u noworodka zaraz po porodzie. Co do zasady, charakteryzuje się trudnościami z podjęciem i utrzymaniem własnego oddechu, a także obecnością od pierwszej doby życia zespołu neurologicznego pod postacią zaburzeń świadomosci, drgawek i obniżenia napięcia mięśniowego.
Niestety, to głównie niedotlenienie wewnątrzmaciczne i poporodowe jest odpowiedzialne za wystąpienie dziecięcego porażenia mózgowego.
Encefalopatia niedotleniowo-niedokrwienna noworodka – trzy stopnie ciężkości
Zgodnie z klasyfikacją Sarnatów wyróżniamy trzy stopnie ciężkości ENN.
- Po pierwsze, ENN pierwszego stopnia (łagodna). Co do zasady, objawy występują w pierwszej dobie życia, a w kolejnych dniach ich nasilenie wyraźnie się zmniejsza. Należą do nich przede wszystkim zaburzenia stanów snu i czuwania, nadpobudliwość, drażliwość i drżenia kończyn.
- Następnie, ENN drugiego stopnia (umiarkowana). Ogólnie rzecz biorąc, objawy utrzymują się kilka bądź kilkanaście dni, wykazując tendencję do ustępowania po pierwszym tygodniu życia. Należą do nich umiarkowane zaburzenia świadomości, zaburzenia napięcia mięśniowego czy osłabienia odruchów pierwotnych (na przykład ssania).
- Ciężka encefalopatia (ENN trzeciego stopnia) występuje u najciężej niedotlenionych noworodków . Co do zasady, charakterystyczne objawy to przede wszystkim głębokie zaburzenia świadomości, głęboka spastyczność, brak odruchów pierwotnych, stany drgawkowe i niewydolność oddechowa.
Encefalopatia niedotleniowo-niedokrwienna noworodka – konsekwencje
Niestety, w przebiegu ENN i niedotlenienia innych tkanek, może dochodzić do uszkodzeń wielonarządowych, dotyczących przede wszystkim OUN, serca, nerek, płuc i jelit. W konsekwencji, późne następstwa niedotlenienia okołoporodowego to mózgowe porażenie dziecięce, upośledzenie umysłowe, małogłowie, padaczka czy zaburzenia widzenia lub słuchu.
Warto pamiętać, że rozpoznanie encefalopatii niedotleniowo-niedokrwiennej jest wskazaniem do jak najszybszego przeprowadzenia kwalifikacji do hipotermii. Co do zasady, najlepiej rozpocząć ją przed 6 godziną życia noworodka.
Pomoc profesjonalisty
Pamiętaj, jeżeli choroba Twojego dziecka wynika z błędu lekarza podczas porodu, masz prawo uzyskać odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę.
Skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw dotyczących błędów okołoporodowych. Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczną, a następnie pomożemy uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie dla Ciebie i Twojego dziecka.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl