odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Encefalopatia niedotleniowo-niedokrwienna noworodkaEncefalopatia niedotleniowo-niedokrwienna noworodka – wczesne następstwa niedotlenienia

Wczesnym następstwem niedotlenienia noworodka są przejściowe, ostre zaburzenia neurologiczne, a zatem encefalopatia niedotleniowo-niedokrwienna (ENN). ENN jest stanem klinicznym, który występuje u noworodka zaraz po porodzie. Co do zasady, charakteryzuje się trudnościami z podjęciem i utrzymaniem własnego oddechu, a także obecnością od pierwszej doby życia zespołu neurologicznego pod postacią zaburzeń świadomosci, drgawek i obniżenia napięcia mięśniowego.

Niestety, to głównie niedotlenienie wewnątrzmaciczne i poporodowe jest odpowiedzialne za wystąpienie dziecięcego porażenia mózgowego.

bezpłatna konsultacja prawna

Encefalopatia niedotleniowo-niedokrwienna noworodka – trzy stopnie ciężkości

Zgodnie z klasyfikacją Sarnatów wyróżniamy trzy stopnie ciężkości ENN.

  • Po pierwsze, ENN pierwszego stopnia (łagodna). Co do zasady, objawy występują w pierwszej dobie życia, a w kolejnych dniach ich nasilenie wyraźnie się zmniejsza. Należą do nich przede wszystkim zaburzenia stanów snu i czuwania, nadpobudliwość, drażliwość i drżenia kończyn.
  • Następnie, ENN drugiego stopnia (umiarkowana). Ogólnie rzecz biorąc, objawy utrzymują się kilka bądź kilkanaście dni, wykazując tendencję do ustępowania po pierwszym tygodniu życia. Należą do nich umiarkowane zaburzenia świadomości, zaburzenia napięcia mięśniowego czy osłabienia odruchów pierwotnych (na przykład ssania).
  • Ciężka encefalopatia (ENN trzeciego stopnia) występuje u najciężej niedotlenionych noworodków . Co do zasady, charakterystyczne objawy to przede wszystkim głębokie zaburzenia świadomości, głęboka spastyczność, brak odruchów pierwotnych, stany drgawkowe i niewydolność oddechowa.

zadzwoń teraz

Encefalopatia niedotleniowo-niedokrwienna noworodka – konsekwencje

Niestety, w przebiegu ENN i niedotlenienia innych tkanek, może dochodzić do uszkodzeń wielonarządowych, dotyczących przede wszystkim OUN, serca, nerek, płuc i jelit. W konsekwencji, późne następstwa niedotlenienia okołoporodowego to mózgowe porażenie dziecięce, upośledzenie umysłowe, małogłowie, padaczka czy zaburzenia widzenia lub słuchu.

Warto pamiętać, że rozpoznanie encefalopatii niedotleniowo-niedokrwiennej jest wskazaniem do jak najszybszego przeprowadzenia kwalifikacji do hipotermii. Co do zasady, najlepiej rozpocząć ją przed 6 godziną życia noworodka.

Pomoc profesjonalisty

Pamiętaj, jeżeli choroba Twojego dziecka wynika z błędu lekarza podczas porodu, masz prawo uzyskać odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę.

Skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw dotyczących błędów okołoporodowych. Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczną, a następnie pomożemy uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie dla Ciebie i Twojego dziecka.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl