Kto ponosi odpowiedzialność karną za popełnienie błędu medycznego – lekarz prowadzący czy lekarz konsultujący?

Kto ponosi odpowiedzialność karną za popełnienie błędu medycznegoKto ponosi odpowiedzialność karną za popełnienie błędu medycznego – lekarz prowadzący czy lekarz konsultujący?

Wartym uwagi jest fakt, iż pacjent nie zawsze leczony jest tylko przez jednego lekarza. Praktyka pokazuje bowiem, że aby odbyć wizytę u lekarza specjalisty, pacjent najpierw musi udać się z wizytą do lekarza pierwszego kontaktu, od którego dopiero uzyska skierowanie do lekarza specjalisty.

Wyobraźmy sobie zatem taką sytuację: Ciężarna kobieta uległa drobnej kolizji drogowej. Właściwie nic poważnego się nie stało, samochód miał tylko lekkie zadrapanie, poszkodowana również nie miała żadnych zewnętrznych objawów. Jednak po kilku dniach od zdarzenia, kobieta zaczęła się uskarżać na ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Udała się zatem na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, po skierowanie do odpowiedniego specjalisty. Ten, dał poszkodowanej skierowanie do radiologia. Pacjentka udała się zatem z wizytą do radiologa, który zlecił jej zrobienie zdjęcie rentgena. Przeprowadzone badanie radiologiczne z wykorzystaniem zdjęcia rentgenowskiego doprowadziło do uszkodzenia płodu. Należy zauważyć, że podczas wywiadu żaden z lekarzy nie zapytał pacjentki czy jest w ciąży.

W tym miejscu pojawia się pytanie, który z lekarzy? Lekarz pierwszego kontaktu (prowadzący)? Czy lekarz specjalista (konsultujący) w takiej sytuacji poniesie odpowiedzialność karną?

Na wstępie należy wskazać, iż przepisy prawa nie znają pojęcia „lekarz prowadzący” i „lekarz konsultujący”, a termin „konsultacja” występuje zasadniczo w dwóch kontekstach:

  1. w kontekście lekarzy stażystów, którzy mogą np. wydawać zlecenia po konsultacji z opiekunem (art. 15 ust. 3b ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty)
  2. w kontekście obowiązku załączenia do dokumentacji medycznej skierowania na konsultację do innego lekarza lub podmiotu leczniczego (§ 9 i n. rozporządzenia w sprawie rodzaju i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania).

Brak rozróżnienia prawnego funkcji lekarza prowadzącego i lekarza konsultującego powoduje, że w rozumieniu prawa obaj ci lekarze są lekarzami leczącymi pacjenta. Z wyżej wymienionego powodu w orzecznictwie sądowym przyjęto, że lekarz prowadzący i konsultujący odpowiadają niezależnie od siebie za niedostateczne rozeznanie w sytuacji pacjenta, nierozpoznanie choroby, niewłaściwą diagnostykę i niewdrożenie odpowiedniego leczenia.

Odpowiedzialność lekarza konsultującego i prowadzącego jest więc obecnie taka sama. Powoduje to, że ani zlecenie konsultacji, ani występowanie jedynie w roli konsultanta nie gwarantuje braku odpowiedzialności prawnej za niewłaściwą diagnostykę i niezgodne ze sztuką medyczną leczenie pacjenta.

Podsumowując należy zatem stwierdzić, iż pokrzywdzony, w sytuacji przedstawionej powyżej, ciężarna kobieta, może dochodzić roszczeń od lekarza zarówno pierwszego kontaktu, jak i lekarza specjalisty. Lekarz w tego typu sprawach powinien natomiast bardzo uważnie przeanalizować regulaminy, umowy czy zakresy obowiązków wraz z dokładnym zapoznaniem się z praktyką obowiązującej danej jednostce. Dzięki temu możliwym będzie wykazanie, że w danym zakresie zlecenie konsultacji uchyla odpowiedzialność lekarza prowadzącego lub – z drugiej strony – uchyla odpowiedzialność lekarza konsultującego, któremu np. nie pokazano wszystkich wyników badań lub nie określono pilności konsultacji.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej zawodowego pełnomocnika procesowego skontaktuj się z nami. Dys­ponu­jemy doświadczeniem potrzeb­nym do zrozu­mienia skom­p­likowanych zagad­nień medy­cznych. Mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, w tym zwłaszcza związanych z błędami medycznymi. Możemy Ci pomóc uzyskać należne Tobie świadczenia. Wystarczy jeden telefon, aby bezpłatnie skonsultować Twoją historię i ocenić jak możemy Ci pomóc. Nie wahaj się, znamy się na tym. Zadzwoń teraz, a nasi specjaliści otoczą Ciebie i Twoją rodzinę opieką.
Zadzwoń +48 722 080 080 lub napisz do nas e-mail kontakt@krop.org.pl to nic nie kosztuje, a może tylko pomóc. Sprawdź jak możemy pomóc Tobie i Twojej rodzinie.

});