odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

niedotlenienie płodu objawyNiedotlenienie płodu – zagrożenie dla życia Twojego dziecka

Niedotlenienie płodu (inaczej zamartwica urodzeniowa) to jedno z najpoważniejszych zagrożeń przede wszystkim w czasie ciąży. Może jednak do niego dojść również podczas porodu. Niedotlenienie często prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego, co zdecydowanie może mieć wpływ na rozwój i zdrowie dziecka.

Niedotlenienie polega na braku lub niedoborze tlenu we krwi lub tkankach. Jest to zatem bardzo poważny stan podczas ciąży i porodu, który  prowadzi niekiedy nawet do śmierci dziecka. Jego przyczyn może być oczywiście wiele, jednak najczęściej wymienia się w szczególności nieprawidłową wymianę gazową przez łożysko oraz niektóre choroby ciężarnej.

bezpłatna konsultacja prawna

Co powoduje niedotlenienie płodu?

Niedotlenienie płodu może być spowodowane przez różne czynniki, które mogą wpływać na przepływ tlenu do płodu. Poniżej przedstawiam kilka potencjalnych przyczyn niedotlenienia płodu:

  • Zaburzenia krążenia łożyskowego: Przyczyny niedotlenienia płodu mogą wynikać z problemów z przepływem krwi przez łożysko. Może to być spowodowane zablokowanymi naczyniami krwionośnymi w łożysku, problemami z krążeniem matczynym, zatorami naczyniowymi lub innymi zaburzeniami krążenia łożyskowego.
  • Problemy z pępowiną: Niedotlenienie płodu może wystąpić, gdy pępowina jest zwinięta wokół szyi płodu, uciskana lub uszkodzona, co prowadzi do ograniczenia przepływu tlenu i krwi.
  • Zaburzenia oddechowe u matki: Jeśli matka ma problemy z oddychaniem lub niski poziom tlenu we krwi, może to wpływać na dostępność tlenu dla płodu.
  • Przewlekłe nadciśnienie tętnicze u matki: Przewlekłe nadciśnienie tętnicze u matki może prowadzić do ograniczenia przepływu krwi przez naczynia krwionośne, co może wpływać na dostępność tlenu dla płodu.
  • Skurcze macicy: Intensywne i długotrwałe skurcze macicy mogą prowadzić do niedotlenienia płodu, ponieważ ograniczają przepływ krwi do łożyska i dostępność tlenu.

W przypadku niedotlenienia płodu istotne jest, aby personel medyczny odpowiednio monitorował stan płodu i podejmował odpowiednie środki w celu minimalizacji ryzyka niedotlenienia. W niektórych przypadkach, gdy niedotlenienie płodu jest poważne lub długotrwałe, może być konieczne podjęcie interwencji medycznej, takiej jak cesarskie cięcie, aby zapewnić bezpieczeństwo dla płodu.

Należy pamiętać, że ocena przyczyn niedotlenienia płodu wymaga kompleksowej analizy przez wykwalifikowany personel medyczny oraz może wymagać oceny dokumentacji medycznej.

W przypadku podejrzenia błędu medycznego związanego z niedotlenieniem płodu, zaleca się skonsultowanie się z naszym prawnikiem specjalizującym się w sprawach błędów medycznych.

Niedotlenienie płodu objawy – jak rozpoznać niedotlenienie?

Pierwszym symptomem świadczącym o rozpoczynającym się niedotlenieniu jest nieprawidłowy zapis KTG. Wskazana jest wówczas szybka interwencja lekarza. Nie zawsze oczywiście konieczne jest natychmiastowe rozwiązanie ciąży, niekiedy wystarczy jedynie wzmożona obserwacja czynności serca płodu.

Rozpoznanie wewnątrzmacicznego niedoboru tlenu odbywa się w szczególności w oparciu o:

  • gazometrię dziecka
  • KTG
  • badanie krwi włośniczkowej

Należy pamiętać, że im większy niedobór tlenu, tym poważniejsze mogą być jego konsekwencje. Skutkiem takiego niedoboru jest odejście smółki, które świadczy o stanie zagrożenia, w którym znajdowało się dziecko.

zadzwoń teraz

Niedotlenienie płodu – przyczyny

Jeśli chodzi o czynniki ryzyka niedotlenienia, niewątpliwie można tu wymienić w szczególności:

  • krwawienie z dróg rodnych
  • stan przedrzucawkowy
  • niewydolność krążenia
  • palenie papierosów podczas ciąży
  • picie alkoholu w czasie ciąży
  • gestoza czyli zatrucie ciążowe
  • nieprawidłową czynność skurczową mięśnia macicy
  • przedłużający się poród
  • wady rozwojowe płodu
  • przedwczesne odklejenie łożyska
  • nieprawidłowe ułożenie płodu, na przykład pośladkowe
  • zespół aspiracji smółki
  • przedwczesne odpływanie wód płodowych

Niedotlenienie płodu – skutki

Dzieci urodzone w zamartwicy mogą być znacznie opóźnione umysłowo, mieć porażenie mózgowe, padaczkę, zaburzenia ruchowe, a w późniejszym okresie życia trudności w nauce i problemy z koncentracją. Jeżeli jednak niedotlenienie okołoporodowe było krótkotrwałe, wówczas dziecko nie poniesie raczej negatywnych konsekwencji tego stanu.

 

Niedotlenienie płodu – Czy z winy lekarza może dojść do niedotlenienia dziecka przy porodzie?

Tak, istnieje możliwość, że z winy lekarza może dojść do niedotlenienia dziecka przy porodzie. Niedotlenienie noworodka może być wynikiem błędów medycznych lub zaniedbań ze strony personelu medycznego. Oto kilka przykładów, w których błąd lekarza może przyczynić się do niedotlenienia dziecka:

  • Niedostateczne monitorowanie płodu: Lekarz ma obowiązek monitorować stan płodu podczas porodu, aby wykryć wszelkie oznaki niedotlenienia. Niedokładne lub niestaranne monitorowanie może prowadzić do opóźnienia w rozpoznaniu niedotlenienia.
  • Opóźnienie podjęcia interwencji: Jeśli lekarz nie reaguje na sygnały niedotlenienia płodu i nie podejmuje odpowiednich interwencji w odpowiednim czasie, może to prowadzić do pogorszenia stanu dziecka.
  • Niewłaściwe zarządzanie porodem: Błędy w zarządzaniu porodem, takie jak przedłużający się poród, niewłaściwe stosowanie siły podczas porodu lub niewłaściwe techniki porodowe, mogą zwiększać ryzyko niedotlenienia dziecka.
  • Niewłaściwe postępowanie w przypadku nagłych sytuacji: W przypadku nagłych sytuacji, takich jak utrata tętna płodu, zbyt długie opóźnienie w podjęciu odpowiednich działań ratunkowych może prowadzić do niedotlenienia dziecka.

W przypadku podejrzenia, że niedotlenienie dziecka podczas porodu było wynikiem błędu medycznego, ważne jest skonsultowanie się z naszym prawnikiem specjalizującym się w sprawach błędów medycznych. Prawnik Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych może pomóc w ocenie dokumentacji medycznej, zebraniu odpowiednich dowodów i w razie potrzeby złożeniu roszczenia o odszkodowanie.

Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie przypadki niedotlenienia dziecka podczas porodu są wynikiem błędów lekarza. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na stan dziecka podczas porodu, w tym nieprzewidywalne okoliczności. Dlatego też, aby dokładnie ocenić przyczyny niedotlenienia dziecka, zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub prawnikiem specjalizującym się w sprawach medycyny.

bezpłatna konsultacja prawna

Gdzie szukać pomocy?

Twoje dziecko urodziło się w ciężkiej zamartwicy i podejrzewasz, że stało się to w wyniku błędu lekarza, którego można było uniknąć?

Zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych! Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację medyczną Twojego Dziecka i wskażemy w jaki sposób możesz dochodzić sprawiedliwości oraz uzyskać niewątpliwie należne Ci odszkodowanie!

Nie czekaj, zgłoś się już dziś, z pewnością warto!

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl