odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Węzeł pępowiny

Węzeł pępowiny

Węzeł pępowiny

Węzeł pępowiny występuje raz na 2000 porodów. Najczęściej mamy do czynienia z węzłem pępowiny, gdy bliźnięta dzielą ten sam worek owodniowy. Może to również wystąpić, kiedy dzieci obrócą się w łonie matki. Węzły są powiązane też z wcześniejszymi porodami (kiedy matka miała przedtem już 2 lub więcej porodów), podeszłym wiekiem matki albo też zbyt długą pępowiną. Naczynia krwionośne kurczą się wraz z zaciskającym się węzłem. Ponieważ naczynia krwionośne pępowiny zgniatają się, kiedy pętla się zaciska, jest to wyjątkowo niebezpieczne. Węzeł pępowiny zwiększa ryzyko śmierci dziecka i urazu mózgu, szczególnie na skutek encefalopatii.

bezpłatna konsultacja prawna

 

Czy można wykryć węzeł pępowiny?

Węzły są wykrywalne w badaniu USG doppler. Nieudane wykrycie węzła pępowiny jest uznawane za zaniedbanie medyczne, czyli tzw. błąd medyczny. W związku z wysokim ryzykiem jakie stanowią węzły na pępowinie, zazwyczaj przyjmuje się matkę na dokładną obserwację, w celu uniknięcia nagłego pogorszenia się stanu dziecka. W takich sytuacjach, często niezbędne jest cesarskie cięcie, aby ratować zdrowie i życie dziecka.

 

Węzeł pępowinyzadzwoń teraz

 Pępowina – dlaczego jest tak ważna?


Kiedy dziecko jest w łonie swojej mamy to pępowina transportuje pokarm i tlen w krwi do dziecka od matki i łożyska. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek problemy z pępowiną i zostanie ograniczony przepływ krwi, dziecko może zostać pozbawione pokarmu oraz tlenu.

Brak tlenu w mózgu dziecka oznacza ryzyko trwałego urazu mózgu dziecka, takich jak encefalopatia (HIE) i porażenie mózgowe. Pępowina owinięta wokół szyi przez dłuższy okres czasu może spowodować hipotrofię wewnątrzmaciczną (IUGR) oraz uszkodzenie mózgu. Jest bardzo dużo rodzajów problemów z pępowiną, które mogą zagrażać nienarodzonemu dziecku. Owinięcie wokół szyi występuje kiedy pępowina zaciśnie się na szyi dziecka, a wypadnięcie pępowiny następuje wtedy, kiedy pępowina opuszcza kanał rodny zanim zrobi to dziecko. Oba te przypadki powodują naruszenie pępowiny, przez co redukują przepływ krwi do dziecka.

 Symptomy węzła prostego

Symptomami węzła prostego są:

  • zmniejszona ruchliwość dziecka po 37 tygodniu ciąży
  • nieprawidłowe bicie serca lub niepoprawiający się zły stan serca (występuje, gdy węzeł jest na tyle poważny, że skutkuje zatrzymaniem dostawy tlenu do mózgu dziecka)

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli podejrzewasz, że doszło do błędu medycznego przy porodzie ( nie wykrycie węzła pępowiny w badaniu USG doppler ), na skutek którego ucierpiało Twoje dziecko, skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Każdego dnia, skutecznie walczymy o bezpieczną przyszłość poszkodowanych pacjentów. Pomagamy w uzyskaniu godnej rekompensaty za doznaną krzywdę i trwały uszczerbek na zdrowiu.

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych jest gwarancją sprawiedliwości i najwyższego odszkodowania. Korzystamy z pomocy najlepszych specjalistów z branży, aby nasi Klienci mogli skupić się na tym, co najważniejsze. Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl