Wydanie dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta przez placówkę medyczną jest niezbędnym elementem dochodzenia odszkodowania
Odpowiednie prowadzenie, przechowywanie, a następnie udostępnianie dokumentacji medycznej jest jednym z podstawowych obowiązków placówek medycznych oraz personelu medycznego.
Dokumentacja ta w jak najbardziej szczegółowy sposób powinna pokazać cały proces leczenia pacjenta. Zatem w sytuacji, gdy w wyniku błędu personelu medycznego dochodzi do śmierci pacjenta, wszystkie informacje o przeprowadzonych działaniach oraz ich następstwach powinny zostać w tym dokumentach zawarte.
Co jednak w sytuacji, gdy szpital nie chce ich udostępnić? Warto wtedy skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów z zakresu błędów medycznych, którzy pomogą napisać Ci odpowiedni wniosek.
Wydanie dokumentacji medycznej – kto może złożyć wniosek?
Wydanie dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta od 9 lutego 2019 roku w wyniku wejścia w życie nowelizacji Ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta jest znacznie ułatwione. Dzięki zmianie przepisów nie jest konieczne posiadanie upoważnienia od osoby zmarłej. Teraz taką możliwość ma każda bliska osoba zmarłego pacjenta. O dokumentację medyczną mogą wnioskować również przedstawiciel ustawowy, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu lub osoba wskazana przez pacjenta. Jedyną przeszkodą może okazać się sprzeciw innej bliskiej osoby lub pacjenta za życia.
Bliskimi osobami są:
- małżonek
- dzieci
- rodzice
- dziadkowie
- wnukowie
- teściowie
Wydanie dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta – kiedy jest potrzebna?
Wydanie dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta przez placówkę jest czynnością niezbędną w przypadku dochodzenia odszkodowania bądź zadośćuczynienie za błąd personelu medycznego. Treść zawarta w tych dokumentach jest bowiem kluczowym dowodem w sprawie o błąd w sztuce lekarskiej. To właśnie na podstawie wydanej dokumentacji medycznej można określić, czy w danej sytuacji pojawił się błąd medyczny. Jeżeli chcesz uzyskać dokumentację medyczną bliskiej zmarłej Ci osoby, skorzystaj z pomocy doświadczonego prawnika, który pomoże Ci napisać odpowiedni wniosek. W przypadku zaistnienia błędu medycznego pomoże Ci on również w dochodzeniu odszkodowania za błąd medyczny.
Wydanie dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta – skorzystaj z naszej pomocy
W sytuacji, gdy chcesz dochodzić odszkodowania za błąd lekarski, którego skutkiem była śmierć bliskiej Ci osoby, jak najszybciej powinieneś skontaktować się z odpowiednimi ekspertami z zakresu błędów medycznych.
Doświadczeni prawnicy Krajowego Rejestru osób Poszkodowanych pomogą Ci najpierw w uzyskaniu kompletnej dokumentacji medycznej, a następnie w uzyskaniu odpowiedniej kwoty odszkodowania oraz zadośćuczynienia.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl