Błąd medyczny okołoporodowy
Błąd medyczny przy porodzie może doprowadzić do uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia. Narodzonemu dziecku przysługują odszkodowanie z tytułu szkody na osobie.
Błąd medyczny przy porodzie powoduje, że poród dziecka przebiega z komplikacjami. Narodzone dziecko posiada zdolność prawną, a zatem i sądową. Może być ono podmiotem praw oraz stroną w procesie. Przedstawicielem ustawowym jest z mocy prawa rodzic. Tego typu sprawy cywilne są bardzo skomplikowane, dlatego zaleca się udzielenie pełnomocnictwa procesowego profesjonalnemu pełnomocnikowi – adwokatowi lub radcy prawnemu.
Błąd medyczny okołoporodowy – jakie roszczenia przysługują poczętemu dziecku za błąd medyczny przy porodzie?
Dziecko poczęte (łac. nasciturus) nie posiada zdolności prawnej, zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej jako k.c.), a contrario. Niemniej w okresie życia płodowego może ono doznać szkody. W związku z potrzebą ochrony praw nasciturusa ustawodawca przewidział możliwość żądania naprawienia szkód prenatalnych z chwilą urodzenia się dziecka (art. 4461 k.c.).
Dziecku przysługuje roszczenie odszkodowawcze z tytułu szkody na osobie doznanej przed urodzeniem na podstawie art. 4461 k.c. w zw. z art. 444 § 1 k.c. Wysokość odszkodowania zostaje ustalona w oparciu o wielkość szkód prenatalnych, ze szczególnym uwzględnieniem kosztów leczenia naruszenia ciała lub rozstroju zdrowia spowodowanych błędem w sztuce lekarskiej. Następstwa nieprawidłowego postępowania lekarza mogą mieć charakter trwały. W takim przypadku istnieje możliwość ubiegania się o rentę (art. 444 § 2 k.c.).
Błąd medyczny okołoporodowy – dziedziczenie roszczenia po śmierci dziecka
Czy rodzic dziedziczy roszczenie w razie śmierci dziecka?
Jeżeli dziecko urodziło się martwe w ogóle nie dochodzi do dziedziczenia po nim, ponieważ zmarły nie może być podmiotem praw i obowiązków. Niemniej szkody prenatalne mogą doprowadzić do śmierci dziecka w pewnym okresie po jego narodzinach. W takiej sytuacji rodzice dziedziczą spadek po potomku w równych częściach, na podstawie art. 932 § 3 k.c.
Ustawodawca wprowadził zasadę dziedziczenia roszczeń o zadośćuczynienie pieniężne w art. 445 § 3 k.c. Roszczenia przysługujące dziecku z tytułu szkód prenatalnych są dziedziczone przez rodziców tylko wtedy, gdy zostały uznane na piśmie, albo jeżeli powództwo o odszkodowanie zostało wytoczone jeszcze za życia pokrzywdzonego.
Jeżeli Twoje dziecko doznało szkody w następstwie błędu medycznego zadzwoń lub napisz e-mail. Po bezpłatnej analizie przekazanych informacji doradzimy Ci, czy dochodzenie roszczeń odszkodowawczych jest uzasadnione.
Jako eksperci w dziedzinie odszkodowań szpitalnych, wiemy jak uzyskać wysokie świadczenie pieniężne rekompensujące poniesioną szkodę. Możesz nam zaufać. W trosce o interesy klientów bierzemy sprawy we własne ręce – dopełniamy formalności i reprezentujemy go przed sądem. Zapewnimy Ci rzetelną opiekę prawną.
Gdzie szukać pomocy?
Jeżeli podejrzewasz, że doszło do błędu medycznego przy porodzie, na skutek którego ucierpiało Twoje dziecko, skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Każdego dnia, skutecznie walczymy o bezpieczną przyszłość poszkodowanych pacjentów. Pomagamy w uzyskaniu godnej rekompensaty za doznaną krzywdę i trwały uszczerbek na zdrowiu.
Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych jest gwarancją sprawiedliwości i najwyższego odszkodowania. Korzystamy z pomocy najlepszych specjalistów z branży, aby nasi Klienci mogli skupić się na tym, co najważniejsze. Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl