odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

Jakie odszkodowanie za śmierć w wypadku komunikacyjnym?Jakie odszkodowanie za śmierć w wypadku komunikacyjnym?

Wypadek komunikacyjny może mieć różne konsekwencje. Niestety, niekiedy skutki takiego zdarzenia oznaczają tragedię dla całej rodziny – śmierć osoby najbliższej. Nie ma takich słów, które mogą zobrazować ból, cierpienie i pustkę, której nic nie jest w stanie wypełnić. Nie ma takich pieniędzy, które zrekompensują stratę drugiego człowieka. Bez wątpienia jednak, jako najbliższy członek rodziny, powinieneś walczyć o zadośćuczynienie i odszkodowanie. Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych pomoże Ci w tych trudnych chwilach. Nasza reprezentacja oznacza najwyższy profesjonalizm i zaangażowanie w Twoją sprawę.

bezpłatna konsultacja prawna

Jakie odszkodowanie za śmierć dla najbliższych członków rodziny?

Osobom, które poniosły koszty leczenia zmarłego, jak i samego pogrzebu przysługuje odszkodowanie. Najbliższym członkom rodziny może przysługiwać zarówno odszkodowanie, jak i zadośćuczynienie.

Co do za zasady za najbliższych członków rodziny uznaje się:

  • Dzieci (także nasciturusa tj. dziecko poczęte ale nienarodzone, czy też dzieci przyjęte na wychowanie)
  • Współmałżonka
  • Rodziców (także macochę/ojczyma)
  • Rodzeństwo (także przyrodnie)
  • Dziadków

Należy jednak pamiętać, że istotnym elementem rozważań na temat kręgu najbliższych członków rodziny, jest faktyczny stopień powiązania uczuciowego i ekonomicznego.

zadzwoń teraz

Jakie odszkodowanie za śmierć – odszkodowanie, a zadośćuczynienie za śmierć w wypadku komunikacyjnym

Niewątpliwie każde zdarzenie jest inne. Z tego powodu, nie ma jednej ustalonej kwoty, jaką orzekają sądy w przypadku śmierci w wyniku wypadku komunikacyjnego. Sąd indywidualnie ustala rozmiar szkody i krzywdy związanej ze zdarzeniem.

Kwestie odpowiedzialności za szkody majątkowe (ale także osobowe) reguluje art. 446 k.c. Zgodnie z jego treścią, jeżeli doszło do uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, który doprowadził do zgonu poszkodowanego, przysługuje roszczenie o naprawienie szkody. Osoba do tego zobowiązana (to jest sprawca zdarzenia) powinien zwrócić koszty leczenia i pogrzebu osobie, która je poniosła. Jeżeli z powodu śmierci sytuacja życiowa najbliższych członków rodziny znacznie się pogorszyła, sąd z tego tytułu także może przyznać odszkodowanie.

Zgodnie z §4 omawianego artykułu, sąd najbliższym członkom rodziny zmarłego może przyznać także zadośćuczynienie. Przyznana kwota ma na celu chociaż w minimalnym stopniu zrekompensować zaistniałą krzywdę. Bólu i cierpienia nikt nie jest wstanie zmierzyć w pieniądzu, jednakże sąd bierze pod uwagę wszelkie kwestie przy jego ocenie. Wiadomo jednak, że żadna kwota nie zrekompensuje utraty najbliższej nam osoby. Sądy jednak chcą w jakimkolwiek stopniu ułatwić codzienne życie tym, którym przychodzi się zmagać z osobistą tragedią.

Pomoc naszych prawników

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, czy masz możliwość dochodzenia roszczeń. Dokonamy bezpłatnej analizy dokumentów, aby móc oszacować kwotę, o którą możesz się ubiegać w związku ze śmiercią najbliższego członka rodziny. Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych pomoże Ci w walce o sprawiedliwość.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl