odszkodowaniaHome
odszkodowanieOdszkodowania
powypadkowe
kancelaria odszkodowawczaBłędna
diagnostyka prenatalna
kancelaria odszkodowawczaUrazy i błędy
okołoporodowe
kancelaria odszkodowawczaOdszkodowanie za
błąd lekarski
prawo spadkowePrawo
spadkowe
kancelaria odszkodowawczaWypadek
przy pracy
kancelaria odszkodowawczaWypadki
rolnicze
krop pytania i odpowiedziPytania i odpowiedzi
kancelaria odszkodowawczaBlog
kancelaria odszkodowawczaKontakt

Blog

odszkodowanie z OC sprawcyOdszkodowanie z OC sprawcy

Czy w wyniku wypadku komunikacyjnego doszło do uszkodzenia pojazdu z winy innego kierowcy lub doznałeś uszczerbku na zdrowiu ? Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, to możesz ubiegać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie z OC sprawcy. Ponadto, jeżeli uważasz, że Twój ubezpieczyciel zaniżył kwotę wypłaconego odszkodowania lub zadośćuczynienia, skorzystaj z pomocy prawnika. W Krajowym Rejestrze Osób Poszkodowanych przeanalizujemy dokumenty, a także zweryfikujemy, czy w Twoim przypadku możemy walczyć o wyższą kwotę. Nie czekaj, skontaktuj się z nami.

Zadośćuczynienie i odszkodowanie z OC sprawcy – różnice

Po pierwsze należy zwrócić uwagę, że pojęcie odszkodowania i zadośćuczynienia są bardzo często mylone. Należy zacząć od tego, iż odszkodowanie i zadośćuczynienie z OC sprawcy to dwa różne świadczenia. Odszkodowanie dotyczy tylko i wyłącznie szkód o charakterze niemajątkowym, na przykład uszkodzenie samochodu, czy też zalanie mieszkania. Natomiast zadośćuczynienie stanowi pieniężne wyrównanie szkody ale niemajątkowej, czyli tzw. krzywdy. Ponadto szkoda niemajątkowa, która jest podstawą do zadośćuczynienia, polega na np. uszkodzeniu ciała, czy też stresie pourazowym.

 

Podstawa prawna odszkodowania z OC sprawcy

Niewątpliwie jeżeli chcemy ubiegać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie z OC sprawcy to musimy powołać się na inną podstawę prawną. Po pierwsze odszkodowanie wypłaca się za szkodę majątkową powstałą w wyniku wypadku. Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie na podstawie art. 444 § 1 k.c., który mówi „W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu”. Również art. 444 § 2 k.c. jest podstawą do odszkodowania „Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty”.

Podstawa prawna – zadośćuczynienie z OC sprawcy

Natomiast w przypadku zadośćuczynienia podstawą do dochodzenia roszczeń za doznaną krzywdę jest art. 445 §1 k.c., który odnosi się do art. 444 § 1 k.c. i wskazuje, że „W wypadkach przewidzianych w artykule poprzedzającym sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.”

Pomoc prawna przy zadośćuczynieniu i odszkodowaniu z OC sprawcy –

Jeżeli w wyniku wypadku komunikacyjnego doznałeś szkody lub krzywdy, powinieneś zgłosić się do nas. W Krajowym Rejestrze Osób Poszkodowanych posiadamy wieloletnie doświadczenie w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych. Nasi specjaliści przeanalizują sprawę i pomogą Ci uzyskać sprawiedliwe odszkodowanie i zadośćuczynienie z OC sprawcy.

 

 

Odszkodowanie z OC sprawcy, jak uzyskać?

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl